36# "Panie mój i królu!"- "Król Artur i rycerze okrągłego stołu" U. Waldo Cutler ♥

Witajcie w moich skromnych progach!
Dzisiajże opowiem Wam o iście ciekawej książce, o której powinien słyszeć każdy! Zapraszam do mej opowieści!Autor: Cutler Waldo U.

Wydawnictwo: Bellona

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe

Seria: Perły literatury młodzieżowej

Data premiery: 19.09.2014r.

Ilość stron: 217

Moja ocena: 8/10


Opis: 

Król Artur to legendarny celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku. Bohater licznych legend, dzieł literackich oraz filmów. Za radą czarownika Merlina Artur założył Bractwo Okrągłego Stołu, które miało walczyć ze złem. Jak głosi legenda Artur ożenił się z piękną Ginewrą i został koronowany w wieku 15 lat. Zbudował potężny zamek Camelot. Król Artur miał być bardzo sprawiedliwym władcą, który wprowadził prawo w Brytanii. Artur i jego rycerze poszukiwali świętego Graala, który mógł zostać odnaleziony tylko przez naprawdę prawego człowieka. Legenda o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów kultury europejskiej.Uriel Waldo Cutler (ur. 1854, zm. 1936) – amerykański pisarz, autor opracowania cyklu arturiańskiego, który oparł na średniowiecznym romansie Thomasa Malory'ego.

Ta powiastka jest o czasach gdy w Anglii zaczynają rządzić najlepsi królowie, między innymi nasz wspaniały król Artur "Pan i król nasz!". Oto nasz Artur w dzieciństwie został zabrany przez wielkiego czarodzieja Merlina. Gdy skończył lat 15 wrócił na zamek i osiadł na tronie. Wiele przeżył przygód, dzięki czemu zyskał wielu kompanów rycerskich i otrzymał Wielki Stół. To przy nim spotykali się nasi rycerze Okrągłego Stołu!

Powiem Wam, że to cudowna historia, bodajże cały czas coś się dzieje król Artur czy Pan Lancelot dostarczali nam przygód wiele i nie sposób było się nudzić! I mimo że powieść rozgrywa się w V wieku, to język jest bardziej współczesny, niże np. w "Krzyżakach", gdzie tam do języka przyłożona ogromną wagę!

Każda postać czymś się wyróżnia i stanowi waży element dla historii opisanej na kartkach tej powieści. Taki Artur- wielki i znakomity król. Wprowadził wiele zmian, zebrał rycerzy do Okrągłego Stołu i to od niego wszystko się zaczęło. Pan Lancelot- najznamienitszy rycerz, przynosił królowi ogromną sławę. Był niepokonany w turniejach rycerskich. Postacie są cudowne i każdą kocham równie mocno <3

Bardzo podobały mi się wątki o zdobywaniu Ekskalibura, o poszukiwaniu Świętego Graala, i najbardziej tak jak kuchcik Garet został wielkim rycerzem <3 to chyba był najlepszy moment i mój ulubiony <3 <3

Wizualnie książka jest ciekawie zrobiona. Twarda okładka, śliczny obrazek, duży napis i znaki, symbole rycerskie zdecydowanie na plus :3 Rozdziały nie są długie i każdy opowiada inną wspaniałą przygodę. Sama powieść ma ledwo ponad 200 stron, więc nie należy do najdłuższych, a to wielka szkoda!! 

Mimo że jest to lektura szkolna, polecam ją wszystkim i nie bójcie się "lektura", bo to cudowna książka i jest warta uwagi. Opowiada o wielkich rycerzach i ich zmaganiach i nie bójcie się powtórki z "Krzyżaków", bo tu i tu są rycerze, średniowiecze itp. nie! To historia z innej półki! Szczerze mogę Wam powiedzieć, że jak w kanonie lektur do liceum pojawi się ta pozycja, to wiem, że w tym czasie na polskim będą bardzo aktywna i chętna do dyskusji :) Z tego co przeglądałam podręcznik do polskiego to widziałam fragment właśnie z niej, a dokładnie o tym jak Artur zdobywa swojego Ekskalibura. Cieszę się, że przeczytałam tą pozycję jak i serię o Percy Jacksonie, bo miałam dobrą powtórkę z mitologii, a teraz nowy rok szkolny ma być powtórka z mitologii podobno, więc czas zacząć czytać Olimpijskich Herosów! Tym miłym akcentem kończę mą powiastkę krótką o wielkich rycerzach, których każdy powinien znać. Jeszcze raz serdecznie polecam Wam tą książkę!

Piosenka na dziś:  David Guetta - Hey Mama 


WAKACYJNEGO ZACZYTANIA ŻYCZĘ! ♥

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka