PRZEDPREMIEROWO: #398 "Zabij czas, zanim on zabije ciebie"-"Chłopiec pochłania wszechświat"


Dwudziesty wiek, Australia, małe miasteczko. Życie Eliego nie jest łatwe nieobecny ojciec, przybrany ojczym, który sprzedaje narkotyki i niemy, wyjątkowy brat. Młody chłopak stara się znaleźć sens życia i być dobrym człowiekiem. Na drodze staje mu wiele przeszkód, jednak spotka też ludzi, którzy pomogą mu się odnaleźć w świecie. Czy zostanie dobrym człowiekiem? Czy zło zostanie ukarane? Jakie przeszkody pojawią się na jego drodze?


Czytając opis tej powieści nie spodziewałam się nawet, że będzie ona tak wyjątkowa i niepowtarzalna. To zdecydowanie nie jest książka, którą czyta się lekko i przyjemnie. Ona piekielnie wciąga, jednak nie jest prosta. Jest w niej wiele przemyśleń, metafor i nawiązań. Przez co czytanie nie idzie szybko, ale czerpie się z niej jeszcze więcej przyjemności. Historia wielokrotnie wzrusza, rozbawia i straszy. 

Każdy z bohaterów jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Eli stara się zrozumieć siebie i świat. Jako dwunastolatek nie rozumie wielu spraw i nie wie do końca co jest dobre, a co złe. Stara się za wszelką cenę ratować bliskich i sprawić by byli szczęśliwi. August, brat Eliego, to chłopak, który nie mówi, ale z własnej woli. Jest osobą specyficzną, ale mądrą, widzi rzeczy, które inni  pomijają lub nie dostrzegają. Zawsze gdy coś przekazuje, to ma coś głębszego do przekazania.   


Książka ma swój specyficzny charakter i ma wiele ważnych wartości do przekazania. Autor bawi się słowem i lubi koloryzować całą opowieść. Dostosowuje ją do dorastającego chłopca i to jest piękne. 


Naprawdę brakuje mi słów, by opisać, jak ta książka jest wyjątkowa. To powieść trudna i niełatwa. Jednak wiem, że każdy kto ją przeczyta, zachwyci się nią. Wiadomo nie przeczytacie jej za jednym posiedzeniem, ale docenicie ją z czasem. Nie dziwię się, że książka odniosła wielki sukces za granicą i dostała tyle nagród, bo na to ogromnie zasługuje. 

| Autor: Trent Dalton| Tłumaczenie: Dorota Stadnik| Wydawnictwo: HarperCollins Polska| Data wydania: 19.02.2020| Liczba stron: 480| Gatunek: literatura piękna| Moja ocena: 8/10|

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska! ♥


1 komentarz :

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka