#198 Trzeba znaleźć te karabiny!- "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"Igor ma spędzić wakacje u swego wujka Michała w Katowicach. Kolejne nudne wakacje w mieście, ale czyżby? Gdy tylko przybywa do miasta poznaje Krzyśka, który zna go z jego poprzedniej przygody i prosi chłopca o pomoc. Mianowicie, dziadek Krzyśka jest osądzany o pomoc Niemcom podczas Powstań Śląskich. Żeby oczyścić swoje imię musiałby odszukać skrzynię pełną karabinów, którą ukrył pod koniec trzeciego Powstania. Czy Igorowi się uda? Kto przybędzie mu z pomocą? Czy w ogóle da się znaleźć karabiny? "Można nie wygrać bitwy, a wygrać wojnę."

Coraz bardziej przekonuję się do polskiej literatury. Nasi autorzy potrafią wymyślać coraz to lepsze historie! Przygody Igora naprawdę mnie wciągnęły! Bardzo lubię czytać książki tego typu. Poszukiwanie skarbu, wskazówki i poszlaki, wiecie coś a'la Dan Brown. I tutaj mamy tego na pęczki. Przygody Igora były fascynujące, ciekawe i trudne czasami do rozszyfrowania.

Co mi się z pewnością w książce podobało to fakt, że oprócz samej fikcji literackiej znajdziemy tutaj gwarę śląską, dobry kawał historii z czasów Powstań Śląskich, a nawet i trochę nauki języka niemieckiego. Nawet nie wiecie jak śmiesznie czytało się na głos w gwarze śląskiej. Można się uśmiać :)

"- Miras, lubisz swoje imię?
- Miras? - Zastanawia się- Tak lubię.
-A Mirosław?
- Gorzej... - Skrzywił się chłopak.
- No i dobrze. Od teraz mówimy do ciebie: Mirosław."

Bohaterowie też byli świetni. Młodzi, pełni charyzmy i zapału. Nie brakowało im pomysłów i technik perswazji :D Sama próbowałam wymyślić gdzie mogą być te karabiny i powiem tak szczerze, że po jednym zdaniu wiedziałam gdzie mogą się znajdować, a bohaterowie to przegapili. Chociaż ja lubię czepiać się drobnostek, więc może to, dlatego.

Książka prócz samego tekstu ma też rysunki, które świetnie dodawał klimatu. Jest ich całkiem sporo i świetnie dopełniały całość. Ogólnie powieść czyta się szybko i przyjemnie. Historia jest pełna akcji, przez co czytelnik się nie nudzi i chce tylko więcej.

Dlatego jeżeli macie ochotę na polską przygodówkę, która zabierze Was do Katowic i razem z bohaterami będziecie szukać pamiątek z przeszłości, oraz uciekać przed chciwym antykwariuszem, to Gdzie jest skrzynia z karabinami jest zdecydowanie dla Was. Lekka i przyjemna na te wakacyjne dni. Opowieść o przyjaźni, odwadze i bezinteresownej pomocy. Świetnie sprawdzi się dla młodszego, jak i starszego czytelnika. Gorąco polecam!Wydawnictwo: Dream Books| Data wydania: 8 lutego 2017| Liczba stron: 358| Gatunek: literatura młodzieżowa| Moja ocena: 8/10|
Za książkę serdecznie dziękuję autorowi! ♥ 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka