#75 "Przyjaźń jest farsą, a miłość trucizną."- "Zazdrośnice"

Cześć  kochani! ♥

Dziś mam dla Was książkę, która była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Wiem że pan Schmitt jest znany z bardzo pouczających historii, dlatego tak one mnie zadziwiają. Dziś opowiem Was o "Zazdrośnicach" Erica- Emmanuela Schmitta, także zapraszam ^^


Autor: Eric- Emmanuel Schmitt
Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 15 lutego 2016
Ilość stron: 144
Kategoria: literatura współczesna
Moja ocena: 9/10

Opis:
"Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie chcę kochać.
Wolę uderzać. Wolę prowokować.
Pragnę pokoju, nie wojny. Jednak gdyby okazało się, że to nieuniknione, prowadziłabym wojnę."

Anouchka, Julia, Raphaëlle, Colombe – cztery przyjaciółki od serca, na zawsze. Od dziecka zwierzały się sobie ze wszystkiego, dzieliły każdą radością i smutkiem. Wierzą, że miłość przemija, lecz przyjaźń jest wieczna. Jednak gdy Raphaëlle zaczyna korespondować z chłopakiem, z którym spotykała się Julia, więzi łączące cztery przyjaciółki zostają wystawione na ciężką próbę… W swojej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę?

Podobno miłość w pewnym momencie się kończy, a przyjaźń jest wieczna. Tak twierdzą cztery najlepsze przyjaciółki, które nie chcą słyszeć o chłopakach, bo z nimi są tylko kłopoty. Tymczasem Julia przyznaje się przed koleżankami, że ma już pierwszy raz za sobą... Jak to wpłynie na przyjaźń dziewczyn? Czy to prawda, że chłopacy są przyczyną kłopotków?


"Romeo! Czemu ty jesteś Romeo?" Dlatego, że Julie umieją wymyślać Romeów."

Po tę książkę, szczerze, sięgnęłam ze względu na autora, bo gdybym go nie znała i przeczytała opis to raczej nie chciałoby mi się jej czytać. Jednak cieszę się, że ją wypożyczyłam. Historia może nie wydawać się ciekawa, bo co interesującego może być w czterech dziewczynach, które nie myślą o chłopcach tylko o swojej przyjaźni, a później tylko się kłócą? A jednak! Każda z dziewczyn jest inna i musi zmierzyć się z różnymi problemami jak rozstania rodziców, depresja czy kompleksy. Dziewczyny przez wyznanie Julii zaczynają robić się zazdrosne i nie chcą być od niej gorsze. Ich przyjaźń zaczyna wisieć na włosku... Ale czy przetrwa próbę? 


"Moja przyjaciółka to ja, tylko w lepszym wydaniu."

Książka to fragmenty wpisów z pamiętnika dziewczyn, więc możemy każdą poznać bliżej, przybliżyć sobie ich odczucia, myśli i pomysły. Bardzo ważną rolę odgrywa tragedia "Romeo i Julia", do którego często są odniesienia. Jak dla mnie było to świetnym zabiegiem, który zostawił czytelnika z milionem pytań, pozostawionych bez odpowiedzi.

"Zazdrośnice" czyta się lekko i przyjemnie. To książka na kilka godzin, a pozostaje w pamięci na długo. Jedynie co mogłabym zarzucić książce, to trochę za duże dramatyzowanie w tym wszystkim, bo jest bardzo cienka granica między równowagą, a przedobrzeniem. Jednak, mimo tego książka jest warta uwaga, bo tak jak "Oskar i pani Róża" tak i "Zazdrośnice" mają w sobie wiele mądrych nauk i pokazują, że przyjaźń i miłość to dwie różne ale i potrzebne każdemu uczucia, a zazdrość nie jest zdrowa i może doprowadzać do wielu złych rzeczy i niemądrych decyzji...


"W każdej znanej osobie czai się obcy, gotowy w każdej chwili wyskoczyć.(...)Boję się, co któregoś dnia wyjdzie ze mnie."

Podsumowując (tak wiem, że to jest krótka recenzja, ale za dużo by poleciało spojlerów, gdybym się rozpisała) pan Schmitt znów pokazał klasę! Jego książki nie są długie, ale zawierają pełno świetnych cytatów, wartości moralnych, a czytelnik po skończeniu książek zostaje z milionem pytań bez odpowiedzi. Nie dają o sobie zapomnieć i sprawiają, że musimy pomyśleć o swoim życiu i czy my nie robimy podobnie. Dobrze, że trafiłam na tą książkę, bo brakowało mi takiej refleksyjnej powieści, bym mogła sie zatrzymać na chwilę i pomyśleć. Serdecznie polecam i zachęcam po sięgnięcia po nią, bo warto! ♥

ZACZYTANEGO DNIA ŻYCZĘ! ♥

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka